Mistrzostwa Świata FIM Hard Enduro po raz pierwszy w Polsce
10 czerwca 2021
Mistrzostwa Europy EMX65 i EMX85. Jak poszło Polakom?
14 czerwca 2021
Pokaż wszystkie

Wyniki inauguracyjnej rundy MXGP 2021 [VIDEO]

Pierwsza runda Mistrzostw Świata w Motocrossie za nami. Tegoroczny sezon, z opóźnieniem, ale wreszcie wystartował w miniony weekend w Rosji. Obaj urzędujący mistrzowie świata, Tim Gajser i Tom Vialle, rozpoczęli ściganie z wysokiego C wygrywając w swoich klasach.

Sprawdźcie szczegółowe wyniki inauguracyjnej rundy MXGP

W pierwszym wyścigu Tim Gajser zaczął agresywnie na pierwszym okrążeniu, uderzając w Antonio Cairoli’ego i wyprzedzając Jorge Prado. Objął prowadzenie i utrzymywał tempo trudne dla rywali. Znalazł sie praktycznie całkowicie poza zasięgiem, gdy Prado stracił drugie miejsce, a Cairoli miał własne problemy z koleiną. Antonio, co prawda utrzymał się na torze, ale jego kłopoty wykorzystał Romain Febvre i przejął drugie miejsce. Jeffrey Herlings zaliczył taki sobie start i ostatecznie dojechał na metę na czwartym miejscu za Cairolim.

Drugi wyścig, to chyba najlepsza jazda Gajsera w karierze. Słoweniec wjechał w pierwszy zakręt, wyjechał z toru i wrócił do stawki dopiero na 23. miejscu. W tym czasie Antonio Cairoli wykorzystał błąd Herlingsa i objął prowadzenie. W tym czasie Gajser jechał już na dziewiątym miejscu, a niedługo później przebił się na piątą pozycję. Od tego momentu na czele jechali Cairoli, Jonass, Febvre, Herlings oraz Gajser, który nie poddawał się w swojej walce o coraz wyższe pozycje.

Chwilę później Febvre najechał na tył Jonassa i został na ziemi. Wtedy na czele pozostała już tylko trójka: Cairoli, Herlings i Gajser. Jeffrey mógł tylko bezradnie patrzeć, jak Gajser wyprzedza go po wewnętrznej i odjeżdża. Tim pewnie zbliżał się i wziął na celownik Cairoli’ego. Gdy Tony stracił przyczepność, Tim szybko to wykorzystał i wyjechał na prowadzenie.

Od tego miejsca Gajser kontrolował wyścig, a Cairoli zaliczył upadek, uszkodził motocykl i ostatecznie nie ukończył drugiego wyścigu. Herlings przejął po koledze z zespołu drugie miejsce i zminimalizował straty z pierwszego wyścigu zajmując drugie miejsce w klasyfikacji rundy.

Po incydencie z Jonassem, Febvre wrócił z piętnastego na szóste miejsce, aby ostatecznie zająć trzecie miejsce w klasyfikacji dnia. Czwarte miejsce zajął Alessandro Lupino, który pojechał świetnie i uzyskał wynik 5-4. Pauls Jonass pierwszy wyścig zakończył upadkiem w pierwszym zakręcie, ale w drugim dojechał na metę jako trzeci.

Wyniki inauguracyjnej rundy MXGP – klasa MXGP

 1. Tim Gajser
 2. Jeffrey Herlings
 3. Romain Febvre
 4. Alessandro Lupino
 5. Jeremy Seewer
 6. Thomas Kjer Olsen
 7. Jorge Prado
 8. Pauls Jonass
 9. Jeremy Van Horebeek
 10. Antonio Cairoli

W klasie MX2, Tom Vialle pokazał doskonałą jazdę i uzyskał wynik 1-1. Wysłał swoim rywalom jasny sygnał, że bycie obrońcą tytułu nie stanowi dla niego dodatkowej presji. Vialle w pierwszym wyścigu zgarnął holeshota, a w drugim wystartował jako trzeci. Szybko jednak wyprzedził Rene Hofera i Rubena Fernandeza, objął prowadzenie, a następnie odjechał, pomimo agresywnej jazdy Fernandeza, który robił wszystko, aby wyprzedzić Vialle. Nieskutecznie.

Fernandez pokazał świetną jazdę. Zajął drugie miejsce w pierwszym wyścigu, co jest jego najlepszym wynikiem w karierze, a w drugim wyścigu nie poddawał się goniąc Vialle. Upadek odesłał go na czwarte miejsce, ale nawet wtedy się nie poddał i szybko siadł na tylne koło Hofera. Agresywnie wyprzedził go na ostatnim okrążeniu, zostawił na ziemi i dojechał na metę na trzecim miejscu.

Mathys Boisrame w pierwszym wyścigu zaliczył niezbyt udany start, ale na metę dojechał jako czwarty. W drugim natomiast poszło mu o wiele lepiej i uzyskał drugi wynik.

Rene Hofer po długiej pauzie, bardzo dobrze pojechał w obu biegach. Pomimo upadku pod koniec drugiego z nich, spowodowanego przez Fernandeza, Hofer zajął piąte miejsce w rundzie.

Jago Geerts może mówić o ciężkim dniu, w którym zmagał się z kontuzjowanym kolanem. W kwalifikacjach zajął 21 miejsce, w pierwszym wyścigu upadł razem z Wilsonem Toddem po tym, jak zahaczył go Simon Laengenfelder i ukończył na 17. pozycji. Drugi wyścig był dla Belga znacznie lepszy ze startem w pierwszej dziesiątce i szóstym miejscem na mecie. Geerts zajął 12. miejsce w klasyfikacji rundy, co na pewno nie jest wynikiem marzeń zeszłorocznego wicemistrza.

Druga runda Mistrzostw Świata w Motocrossie odbędzie się za dwa tygodnie, 29 czerwca, w Matterley Basin w Wielkiej Brytanii.

Wyniki inauguracyjnej rundy MXGP – klasa MX2

 1. Tom Vialle
 2. Ruben Fernandez
 3. Mathys Boisrame
 4. Roan Van De Moosdijk
 5. Rene Hofer
 6. Maxime Renaux
 7. Jed Beaton
 8. Mattia Guadagnini
 9. Simon Laengenfelder
 10. Jan Pancar

Więcej o serii znajdziecie na STRONIE.

Partnerzy

facebook youtube