Nadchodzi piąta runda MXMP. Zawodnicy pojadą w Strykowie
30 czerwca 2022
Wyniki 15 rundy MXGP. Yamaha wygrywa w Szwecji [VIDEO]
9 sierpnia 2022

Wyniki piątej rundy AMA Pro Motocrossu. Wielkie święto motocrossu w RedBud [VIDEO]

Tradycyjnie w weekend przypadający najbliżej 4 lipca, historyczny tor RedBud w Buchanan w stanie Michigan, gościł piątą rundę Mistrzostw Lucas Oil AMA Pro Motocrossu. Kibice jak zawsze dopisali, a zawodnicy emocjonującymi wyścigami uświetnili ten, tradycyjnie wypełniony fajerwerkami, dzień.

Wyniki piątej rundy AMA Pro Motocrossu

W pierwszym wyścigu klasy 450 Eli Tomac zgarnął holeshota i zaczął uciekać rywalom. Tomac po świetnych kwalifikacjach absolutnie dominował w RedBud. Po wygranym starcie w pierwszym wyścigu, prowadził przez wszystkie 17 okrążeń i dojechał do mety nie zagrożony.

W drugim wyścigu również zaliczył dobry start, ale w ostatnim momencie na czoło wysunął się Justin Barcia i to on zgarnął holeshota. Ken Roczen już na pierwszym okrążeniu mocno zaatakował i szybko awansował z trzeciego na pierwsze miejsce. Najpierw objechał Tomaca, a potem wyprzedził także Barcię. Roczen prowadził przez siedem okrążeń drugiego wyścigu, dopóki nie wyprzedził go Tomac.

Eli utrzymał się na prowadzeniu przez pozostałe dziesięć okrążeń i zakończył dzień z perfekcyjnym wynikiem 1-1. Za nim, z wynikiem 2-2, uplasował się lider klasyfikacji Chase Sexton. Justin Barcia uzupełnił podium w drugim wyścigu oraz w klasyfikacji zawodów (8-3).

Jason Anderson rozbił się w obu wyścigach, ale zdołał uzyskać wynik 7-4, co dało mu czwarte miejsce. Natomiast wynik Kena Roczena (4-7) pozwolił mu na zajęcie piątej pozycji.

Chase Sexton nadal prowadzi w klasyfikacji sezonu, drugie miejsce, z wynikiem gorszym o siedem punktów, zajmuje Eli Tomac, a trzecie Ken Roczen, który obecnie traci 23 punkty do Tomaca, a 30 do swojego teamowego kolegi.

20. Jerry Robin 17-36

Klasyfikacja generalna klasy 450 (po 5 rundach)

20. Josh Gilbert 19

Pierwszy wyścig klasy 250 bracia Lawrence rozpoczęli na pierwszej i drugiej pozycji. Hunter zgarnął holeshota przed Jettem i Jo Shimodą i wyglądało na to, że bęcie to kolejna batalia stoczona przez braci o wygraną. Jednak Jo Shimoda również nie zamierzał odpuszczać. Na dziesiątym okrążeniu pech dopadł Jetta, którego motocykl zaczął się dymić i zgasł. Tym sposobem, młodszy z braci Lawrence zakończył pierwszy wyścig przedwcześnie.

Hunter przejął prowadzenie z Shimodą siedzącym mu na kole. Niedługo później Japończyk odbił pierwszą pozycję i odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w amerykańskim motocrossie. Hunter Lawrence zajął drugie miejsce, a Stilez Robertson trzecie. Usterka motocykla dała Jettowi Lawrence’owi dopiero 35. miejsce – bardzo dalekie od punktowanych pozycji.

W drugim wyścigu Ryder DiFrancesco zgarnął holeshota, ale już w drugim zakręcie został wyprzedzony przez kolegę z drużyny Setha Hammakera, który szybko wysunął się na prowadzenie i Ty Masterpoola, który wśliznął się na drugie miejsce. Hammaker jednak szybko stracił prowadzenie, po tym jak upadł i ostatecznie po wznowieniu jazdy zajął 15. miejsce. Z przodu Masterpool walczył o utrzymanie prowadzenia z Hunterem Lawrencem.

Zwycięzca pierwszego wyścigu, Shimoda upadł na pierwszym okrążeniu podcięty przez RJ Hampshire’a. Wznawiał wyścig z odległej pozycji, ale mocno przedzierał się do przodu stawki. Podobnie Jett Lawrence, który po starcie jechał piąty. Kiedy Hunter Lawrence wreszcie wysunął się na prowadzenie, Jett już jechał na drugim miejscu. Ostatecznie wyścig wygrał Jett Lawrence przed Hunterem, a Jo Shimoda wywalczył trzecie miejsce w tym wyścigu. Wynik 1-3 dał Japończykowi pierwsze w karierze zwycięstwo w AMA Pro Motocrossie.

Hunter Lawrence zajął drugie miejsce w klasyfikacji dnia (2-2), a trzecie z wynikiem 3-5 zajął Stilez Robertson.

Po pięciu rundach, Hunter prowadzi w klasyfikacji sezonu z przewagą siedmiu punktów nad Jettem. Jo Shimoda zajmuje trzecią pozycję w tabeli ze stratą 36 punktów do lidera.