lukasz_pacud
Łukasz Pacud podsumowanie sezonu + video
9 grudnia 2010
Knapp w Elitserien- Ice Racing
9 grudnia 2010
Pokaż wszystkie

Nawadnianie organizmu

nawadnianie

Monster, Red Bull, Powerade, Gatorade i woda – to zaledwie kilka z napojów, które codziennie zerkają na nas z półek sklepowych. Firmy produkujące energy drinki mają bardzo chwytliwe kampanie reklamowe i obiecują nam wiele rzeczy np. amerykański Cytomax – sławę, inne naukę i odżywianie. Jest to jeden ze sposobów na przedstawianie i pozycjonowanie produktów. Ze wszystkimi tymi informacjami może być nam trudno zdecydować, który napój jest dobry, a który zły. Sytuacja taka nie ułatwia wyboru odpowiedniego napoju, jakim powinniśmy się nawadniać w dniu startu. Artykuł ten ma stanowić swego rodzaju przewodnik po rodzajach napojów, które są najlepsze dla zawodników motocrossowych oraz wytłumaczyć jak je stosować.

Wielcy gracze
Przez ostatnich kilka lat, motocross zdominowały reklamy napojów energetycznych. Energy drinki są praktycznie na każdych większych zawodach. Logo Monstera jest widoczne wszędzie, nie da rady przejść przez park maszyn i nie zauważyć kogoś, kto pije energy drinka lub nie jest ubrany w ciuchy z ich logiem. Skoro każdy pije napoje energetyzujące to musi to być dobre dla crossiarzy. Nawet profesjonalni zawodnicy piją(lub udają) stając na podium z bidonami swoich energy-sponsorów. Napoje jak Monster, Red Bull i inne energy drinki nie zabiją, ale nie można na pewno ich pić w dniu wyścigu. Napoje te są przeładowane kofeiną, cukrem oraz masą innych niecodziennych „składników”. Problem jest taki, że nie wiadomo jak taki „składnik” może zadziałać na zawodnika i kiedy efekty tej substancji zaczną i przestaną oddziaływać oraz, kiedy nadejdzie spadek energii u osoby, która spożyła tego rodzaju napój. Okazjonalne spożywanie energy drinków na pewno nie zaszkodzi, ale w dniu startu lepiej trzymać się od nich z dala.

Lepszy wybór?foto
Woda jest zawsze najlepszym wyborem. Jednak wielu osobom jej smak po prostu się nudzi. Nie ma potrzeby picia izotoników jeśli aktywność fizyczna nie przekracza 50 minut lub nie jest na prawdę bardzo intensywna. Jednak największą zaletą izotoników jest to, że zawierają sód, który dopinguje zawodników do picia większej ilości. Ponieważ izotoniki są smaczniejsze od czystej wody zawodnicy mogą wypić ich po prostu więcej. To jest bardzo istotne, żeby dużo pić i utrzymywać na wysokim poziomie nawodnienie organizmu, szczególnie w gorące dni.

Jeżeli decydujesz się na izotonik, powinieneś szukać napoju o zawartości 5-9% węglowodanów. Wszystko co przekracza 9% zwalnia trawienie,  powoduje skurcze, nudności i biegunkę. Natomiast napoje nie przekraczające 5% nie pozwolą dostarczyć odpowiedniej ilości energii mięśniom. Żeby obliczyć zawartość węglowodanów w napoju wystarczy podzielić ich ilość przez objętość napoju i pomnożyć przez 100 (np.: 13g/236 ml * 100 = 5.5) System trawienny o wiele lepiej toleruje mieszaniny cukrów niż pojedyncze cukry w napojach. Szukaj więc mixów sacharozy, fruktozy i glukozy.

Soki to również dobry wybór. Jednak powinno się także zjeść coś małego z sokiem jeżeli pijesz go przed startem. Sam sok może spowodować zatrzymanie poziomu cukru we krwi i jego spadek, co doprowadzi do szybkiego wykorzystania całej energii podczas wyścigu. Po zakończeniu zawodów można kupić sok i wypić go samego. Kiedy kupujesz zwróć uwagę, żeby na kartoniku było napisane „100% sok”. Innego rodzaju produkty zawierają bardzo dużo cukru i nie są odpowiednie dla zawodinków.

Czy kofeina pomaga?
Kofeina jest jednym z suplementów, które mają udowodnione, że wzmacnia organizm. Pobudza ona nasze ciało do działania w krótkim czasie, znowu jednak nigdy nie wiemy kiedy przestanie działać. Jeśli wydarzy się to w środku biegu może to tylko przeszkodzić nam w osiągnięciu dobrego wyniku. Jeżeli uzyskujemy kofeinę dzięki wypiciu kawy, możemy nabawić się bólów brzucha, które na pewno nie pomogą nam podczas jazdy.

Nawodnienie w dniu startu.
Poziom nawodnienia ogranizmu powinien być utrzymywany zgodnie z dziennym zapotrzebowaniem. Najlepiej podążać za poniższymi wytycznymi w dniu startu. Poniższe ilości są podane dla człowieka o masie 85 kilo. Na 2-3 godziny przed startem należy wypić 0,5-0,7l, potem na 10-20 minut przed kolejne 0,5l. Zaleca się również picie małych ilości podczas wysiłku co 10-20 minut. Oczywiście podczas startów nie mamy praktycznie takiej możliwości. Dlatego należy kontynuować nawadnianie między sesjami treningowymi lub biegami. Woda jest doskonałym wyborem, ale jeśli bardziej pasują Ci izotoniki to znajdź odpowiednią markę, która zasmakuje Tobie  i zacznij nawadnianie.

fotoNa koniec dnia ważne jest ponowne uzupełnienie płynów. Bardzo dużo firm oferuje napoje, które są bardzo dobrym pomysłem po ciężkim dniu jazdy. Zawierają one odpowiednie składniki potrzebne do regeneracji (48% tłuszcz, 21% węglowodany, 31% białko). Woda i izotonik to również dobry pomysł. Należy unikać napojów kofeinowych oraz alkoholu, które odwadniają. Dla zawodów, które trwają dłużej niż jeden dzień niezmiernie ważne jest używanie izotoników i napojów regeneracyjnych. Zapewni to odpowiednie nawodnienie przed zawodami dnia następnego. Napoje regeneracyjne powinny być spożywane 30 minut po zakończeniu wyścigu lub treningu. Mleko to również dobre rozwiązanie po zakończonej jeździe. Białka i węglowodany są istotnym składnikiem odżywiania potrzebnego przy regeneracji.

O autorze: Kim Wathen studiowała dietetykę Uniwersytetu Michigan. Pracuje jako osobisty trener i specjalista od odżywiania od momentu kiedy uzyskała stopień magistra.

źródło: http://www.racerxvt.com/

Partnerzy

facebook youtube