Sanok zaprasza po raz szósty! Ice Racing
26 stycznia 2012
colten
16 zimowe X Games: złoto dla młodszego z braci Moore
27 stycznia 2012
Pokaż wszystkie
masę mięśniową

To nieustanne pytanie sportowców wszelakiej maści zawsze budzi wiele kontrowersji. Jeśli nie masz przekonania do odżywek w plastikowych wiaderkach, foliowych, aluminiowych hermetycznych torebkach, to powinieneś szukać w naturze. Jakie naturalne produkty pomogą nam zbudować masę mięśniową, przeczytacie poniżej.

1. Jajka: białko doskonałe.

Jak wpływają na wzrost mięśni: Zawarte w jajkach proteiny mają najwyższą wartość biologiczną (mierzoną sposobem, w jaki zaspokajają zapotrzebowanie organizmu na białka) spośród wszystkich rodzajów pożywienia.

„Żeby osiągnąć takie same efekty w budowaniu mięśni, potrzebujesz mniej białek z jajek, niż białek z innych produktów spożywczych – mówi Volek. – Pamiętaj, żeby zjadać żółtko. Poza białkami zawiera witaminę B12, która jest niezbędna w procesie spalania tłuszczu i dla zwiększenia napięcia mięśni”. Nie bój się, zjedzenie kilku jajek dziennie nie zwiększy ryzyka wystąpienia choroby serca.

Jak wpływają na zdrowie: zawierają mnóstwo cennych witamin i minerałów – są wprost napakowane ryboflawiną, kwasem foliowym, witaminami B6, B12 , D i E, żelazem, fosforem i cynkiem.

2. Migdały: lekarstwo dla mięśni.

Jak wpływają na wzrost mięśni: migdały są jednym z najlepszych źródeł witaminy E (alfa-tokoferolu), w formie najlepiej przyswajalnej przez organizm. To ważne dla Twoich mięśni, ponieważ „witamina E jest potężnym antyoksydantem, który pomaga zabezpieczać mięśnie przed uszkadzającymi je po intensywnych treningach wolnymi rodnikami” – mówi Volek. A im mniej szkód spowodują oksydanty, tym prędzej Twoje mięśnie dojdą do siebie po wysiłku i tym szybciej i wyraźniej będą rosnąć.

Ile migdałów dziennie powinieneś zjadać? Dwie garście powinny wystarczyć.

Jak wpływają na zdrowie: Według badania opublikowanego niedawno w „Journal of the American Medical Association” wśród mężczyzn, którzy przyjmują dużo witaminy E z naturalnych źródeł (czyli z pożywienia), a nie z suplementów, ryzyko zapadnięcia na chorobę Alzheimera jest aż o 67% niższe, niż wśród tych nie dbających o uzupełnianie witaminy E.

3. Tuńczyk: regulator wzrostu.

Jak wpływa na wzrost mięśni: tuńczyk jest niezwykle bogaty w białka wysokiej jakości oraz pełen korzystnych dla zdrowia kwasów tłuszczowych omega-3.

„Omega-3 mogą zmniejszać mikrouszkodzenia włókien mięśniowych spowodowane treningiem siłowym, a białka zaspokoić ogromny głód protein, który pojawia się w organizmie zaraz po wyjściu z siłowni, w ten sposób przyspieszając powrót do pełnej sprawności mięśni” – mówi Tom Incledon, dietetyk z firmy Human Performance Specialists. To bardzo ważne, bo żeby budować mięśnie, musisz magazynować nowe białka szybciej, niż spalasz stare.

Poza tuńczykiem w konserwach, możesz poszukać w sklepie suszone mięso tuńczyka. Będziesz mógł je nosić w swojej torbie przez wieczność, a na dodatek świetnie smakuje, podobnie do wędzonej wołowiny.

Jak wpływa na zdrowie: zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i cukrzycy. Badacze z Louisiana State University odkryli, że kiedy ludzie z nadwagą włączyli do swej diety dziennie 1,8 g DHA, kwasu tłuszczowego omega-3 zawartego w tranie, ich insulinooporność zmniejszyła się w ciągu 12 tygodni o 70%.

Źródło: www.menshealth.pl

Partnerzy

facebook youtube