Wywiad z Ratownikiem Medycznym Agatą Hrynkiewicz dla MotoX.com.pl cz.2
29 kwietnia 2012
rydwany ognia motocross bogatynia
26/27 maja Rydwany Trójstyku w Bogatyni
30 kwietnia 2012
Pokaż wszystkie

Obecnie, kiedy motocykle potrafią rozwijać wyższe prędkości, efektem wypadku częściej są rozległe obrażenia, w tym obrażenia wewnętrzne. Są to stany bezpośredniego zagrożenia życia. Obrażenia brzucha stanowią wg statystyk około 3-6% wszystkich obrażeń ciała. Śmiertelność przy takich obrażeniach dochodzi do około 30%. W 75% dominującym skutkiem urazu jest krwotok do wolnej jamy otrzewnej na skutek uszkodzenia narządów miąższowych (wątroba, śledziona, nerka – w ok 15-40% przypadków, jelita).  Przy urazach wątroby i śledziony krwawienie wewnętrzne może być szczególnie intensywne, dlatego należy być przygotowanym na niebezpieczeństwo wczesnego rozwinięcia się wstrząsu hipowolemicznego.

Czytaj więcej nt. obrażenia wewnętrzne:

W pozostałych 25% dochodzi do zakażenia i zapalenia otrzewnej na skutek przerwania ciągłości przewodu pokarmowego.  Nie wymagają one jednak interwencji w warunkach polowych ponieważ rozwijają się powoli.

Na miejscu zdarzenia trzeba pamiętać aby szybko ocenić stan chorego. Jest to ważne ponieważ utrata krwi w przypadkach urazu brzucha może prowadzić do śmierci, jeśli się tego nie rozpozna i nie podejmie się właściwego leczenia.

Ciężkie obrażenia narządów jamy brzusznej należy podejrzewać
w przypadkach:

-potrącenia lub przejechania osoby pieszej przez samochód / motocykl

-upadku z wysokości

-wypadków komunikacyjnych, w których poszkodowany został wyrzucony

-z pojazdu w momencie kolizji ( w tym wypadki motocyklowe)

-spadku ciśnienia krwi u ofiary na miejscu wypadku lub w czasie

-transportu do szpitala, wystąpienia wstrząsu pourazowego

-współistniejących ran przenikających klatkę piersiową

-brutalnego pobiciach

-u chorych z ranami przenikającymi brzucha (rany kłute, postrzałowe)

-u wszystkich poszkodowanych z mnogimi obrażeniami ciała

-wśród ofiar wypadków – nieprzytomnych lub znalezionych w stanach

-ciężkiego upojenia alkoholowego

Rany brzucha dzielimy na tępe (występują w 70% wypadków komunikacyjnych, często towarzyszą im inne urazy, śmiertelność 10-30%) i przenikające (rany postrzałowe, kłute). Bardzo często u chorych, u których nastąpiły liczne złamania dolnych żeber występują obrażenia narządów jamy brzusznej bez towarzyszącego bólu brzucha.

Badanie jamy brzusznej.

Najpierw należy ułożyć ręce delikatnie na brzuchu i poprosić pacjenta o jego rozluźnienie mięśni. Nawet ratownik bez większego doświadczenia powinien wyczuć różnicę między miękkimi a napiętymi powłokami brzusznymi. Brzuch wzdęty lub napięty może być objawem krwotoku do jamy otrzewnej. W czasie palpacji (dotyku), zwłaszcza głębszej, trzeba obserwować także twarz pacjenta i jego reakcje.

Klatka piersiowa jest oddzielona od jamy brzucha jedynie przeponą. Dlatego nierzadko urazom brzucha towarzyszą urazy klatki piersiowej.

Obrażenia śledziony mogą objawiać się bólem z tyłu lewego barku.

Za pomocą delikatnej palpacji (badanie dotykiem) grzebieni biodrowych (miednicy)  i spojenia łonowego można stwierdzić tkliwość i usłyszeć a nawet poczuć trzeszczenia fragmentów kostnych. Może to świadczyć o złamaniu miednicy a to natomiast może wiązać się znowu z krwotokiem wewnętrznym. (nie sprawdzaj na siłę, kilkakrotnie! Raz zdecydowanie wystarczy!). Objawy urazów wewnątrzbrzusznych występują zazwyczaj późno, pojawienie się ich wcześniej, już w okresie przedszpitalnym może świadczyć o silnych uszkodzeniach ciała poszkodowanego.

„Jedna z takich wywrotek zakończyła się dla młodego człowieka tragicznie: najprawdopodobniej kierownica motocykla spowodowała u niego rozległy, zagrażający życiu uraz brzucha.”

 

Ograniczenie do minimum opóźnień na miejscu zdarzenia zapewni poszkodowanemu największą szansę na przeżycie.

Źródło: MotoX.com.pl

Partnerzy

facebook youtube