63. Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Sudecki Trial
4 października 2011
Tadeusz Błażusiak wygrał 5. rundę Mistrzostw Ameryki 2011 w Denver, Colorado!!!
4 października 2011
Pokaż wszystkie
bieganie

Foto: www.skyrunning.com

Dlaczego warto biegać? Często wielu sportowców, w tym zawodników, np. motocrossowych, zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest bardzo prosta, aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, a bieganie to najprostsza forma ruchu. Ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Wpływa również korzystnie na nasze zdolności umysłowe, samopoczucie, a nawet libido. Wszystko brzmi bardzo ładnie, ale jak zabrać się za poważne bieganie i w nim wytrwać? 

Bieganie – porady, jak trenować:

1. Bieganie zmniejsza ryzyko otyłości- otyłość staje się plagą w krajach wysokorozwiniętych. Istnieje wiele badań które dowodzą, że najlepszą formą walki z otyłością jest aktywność fizyczna. Regularne bieganie (co najmniej 2-3 razy w tygodniu poprawi Twój metabolizm, co z kolei przyczyni się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej.

2. Bieganie zmniejsza ryzyko poważnych chorób- w tym chorób serca, niektórych chorób nowotworowych (raka płuc, piersi, okrężnicy), a nawet cukrzycy typu2. W przypadku osób regularnie uprawiających sport, ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zmniejsza się aż o połowę.

3. Bieganie wzmacnia mięśnie i kości- systematycznie uprawianie sportu zwiększa masę kości i stopień ich mineralizacji, co zapobiega osteoporozie (odwapnieniu kości). Osteoporoza zagraża zwłaszcza kobietom w okresie menopauzy. Bieganie znacznie poprawia też odporność organizmu poprzez mobilizację układu immunologicznego.

4. Bieganie poprawia zdolności umysłowe- aktywność fizyczna wpływa na prawidłowe funkcjonowanie umysłu. Osoby aktywne fizycznie mają większe zdolności podejmowania trafnych decyzji, planowania, lepiej funkcjonuje tez ich pamięć krótkotrwała.

5. Bieganie poprawia samopoczucie- podczas intensywnego i długotrwałego wysiłku w mózgu człowieka wydzielane są endorfiny, zwane też „hormonami szczęścia”. Endorfiny oddziałują silnie na receptory, których pobudzanie wywołuje stany euforyczne. Badania kliniczne wykazały, że aktywność fizyczna zmniejsza niepokój, poprawia jakość snu, a nawet w pewnym stopniu może być pomocna w leczeniu depresji.

6. Bieganie korzystnie wpływa na nasze libido- aktywność fizyczna ma również zbawienny wpływ na nasze umiejętności i możliwości seksualne. I nie chodzi wyłącznie o sprawność. Wzmożony i długotrwały wysiłek przyczynia się do produkcji testosteronu, hormonu odpowiadającego m.in. za nasze libido.

Zanim wyjdziesz na trening:

W bieganiu najtrudniejszą rzeczą jest podjęcie decyzji o rozpoczęciu treningów, a następnie wytrwanie w tej decyzji dłużej niż kilka dni. Jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy, wówczas nasze szanse na sukces zdecydowanie wrosną. Jest kilka innych, o które powinniśmy zadbać.

 

Cel:

Każdy z nas zaczyna biegać z określonego powodu. Dla jednych jest to chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, dla innych przedłużenia młodości czy odreagowania stresów  w pracy. Dla wielu z Was pewnie trening wytrzymałościowy potrzebny do ścigania podczas zawodów. Niezależnie od tego , jaki jest powód, dla którego zaczęliśmy biegać, należy pamiętać, by nigdy nie stracić go z oczu. W chwilach zwątpienia i zwykłego lenistwa należy go sobie przypomnieć. Najlepiej, by wyznaczony przez nas cel był pozytywny. W końcu bieganie ma być dla nas przyjemnością, a nie pokutą.

Zdrowie:

Twoje zdrowie powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość . co d swojego stanu zdrowia to odwiedź najpierw specjalistę- lekarza medycyny sportowej, który przeprowadzi stosowne badania.

Sprzęt:

Dobór odpowiedniego sprzętu do biegania, a w szczególności obuwia, zapewni Ci nie tylko komfort w trakcie treningu, ale również uchroni Cię przed kontuzjami i nieprzyjemnymi obtarciami. Buty do biegania muszą być odpowiednio dobrane do Twojej stopy. Twoja stopa może bowiem wykazywać skłonności do nadmiernej pronacji (płaskostopia) lub supinacji (wysokie wysklepienie stopy). Odpowiednio dobrane obuwie zagwarantuje Ci właściwe dopasowanie i amortyzację. Podobnie jest z odzieżą. Markowa odzież do biegania uchroni Twój organizm przed przegrzaniem w lecie i nadmiernym wychłodzeniem w ziemi.

Dieta:

Wraz ze wzmożoną aktywnością fizyczną zmieniają się nasze potrzeby żywieniowy, Dlatego należy zadbać, by pożywienie dostarczało nam energii niezbędnej do biegania. Dieta sportowca powinna być bogata w węglowodany, witaminy oraz minerały i substancje odżywcze. W przeciwnym razie szybko zabraknie nam energii do dalszych ćwiczeń. Wraz z potem tracimy również całą masę istotnych dla funkcjonowania organizmu elektrolitów oraz soli takich jak: sód, potas, wapń i magnez. Dlatego należy dać o właściwe nawadnianie organizmu. Sportowcom sama woda nie wystarczy.

 Jak trenować bieganie – 10 rad dla początkujących:

1. Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki- zadbaj o to, aby odpowiednio przygotować organizm do biegu. Poświęć kilka chwil, a najlepiej kilkanaście minut na ćwiczenia rozciągające. Bieg da Ci wówczas więcej przyjemności, a Twoje ciało będzie mniej podatne na urazy.

2. Nie wchodź na trening z pełnym żołądkiem- posiłek powinieneś spożyć na 2-4 godziny przed biegiem. Nie biegaj też o pustym żołądku, to może doprowadzić do nieodwracalnego spalenia włókien mięśniowych.

3. Pij dużo- podczas treningu wraz z potem pozbawiasz się z organizmu cennych elektrolitów i minerałów. Pamiętaj, by uzupełnić płyny po każdym treningu. Unikaj napojów gazowanych i soków owocowych krótko po i przed treningiem.

4. Zadbaj o dobre obuwie- kolor i fason są ważne z estetycznego punktu widzenia, ale na pierwszym miejscu powinieneś zawsze stawiać komfort stopy. Źle dobrane lub zużyte buty są częstą przyczyna kontuzji. W sklepie wybieraj buty przeznaczone do biegania.

5. Zadbaj o odzież do biegania- nowoczesna odzież dla biegaczy gwarantuje optymalną przewiewność i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych obtarć i oparzeń.

6. Bądź systematyczny- trening przynosi efekty wtedy, gdy będziesz biegał systematycznie. Jeśli nie zrobisz jakiegoś treningu nie staraj się tego odrabiać na siłę. Zaczynaj od krótkich dystansów i stopniowo zwiększaj je. Nawet gdy idzie Ci świetnie zachowaj umiar.

7. Poszukaj partnera do treningu- bieganie jest najprzyjemniejsze w czyimś towarzystwie. Namów swojego znajomego do wspólnego trenowania. Będziecie mogli się wzajemnie dopingować do biegania.

8. Trenuj z uśmiechem- jeśli biegasz z kolegą lub koleżanką i nie możesz rozmawiać, to znaczy że biegniesz za szybko. Pamiętaj, że mila pokonana w 15 minut, to ta sama mila którą ktoś inny pokona w 5 minut.

9. Zadbaj o odpoczynek- jeśli chcesz, by trening przyniósł upragnione efekty, musisz zadbać też o odpoczynek. Twój organizm musi mieć czas na regenerację. Jeśli czujesz, że trenujesz za mocno, po prostu trochę odpuść.

10. Spróbuj czasem czegoś innego- aby bieganie nie znudziło Ci się za szybko, spróbuj czasem pojeździć na rowerze lub popływać.

Źródło: W oparciu o książkę „Reebok your move”

Partnerzy

facebook youtube